top of page

DÜZCE/GÜZELDERE TABİAT PARKI KAMPI-SAMANDERE TABİAT PARKI


Güzeldere şelalesi kampı yolundan dolayı bizim için birazcık offroadlu bir tatil oldu. :)

Düzce'nin şelaleler şehri olduğunu gelene kadar bilmiyorduk.ama yola çıktıktan sonra gördük ki heryerde bir şelalenin doğa harikası yerin tabelaları var.Buraya istanbuldan otobandan düzce çıkışından çıkaraktan geldik.

Yol üstünde tırmanmaya başladığınız zaman karşınıza EFTENİ GÖLÜ çıkacak. Biz durduk ve burayıda keşfettik.#EFTENİGÖLÜ Binlerce kuş çeşidinin her yıl geldiği

gölün içerisinde benzersiz güzelliği ile göreceğiniz nilüferlerin olduğu doğa harikası bir yerdir.
park yeri sizin içinde uygunsa burada mutlaka bir mola verin deriz. zaten arka tarafa bakıp dağların emsalsiz görüntüsünün zevkine doyasıya varın.


Evet gelelim güzeldere şelalesi kamp yoluna...burası tepede bir yer olduğundan dolayısı ile baya bir süre tırmanıyorsunuz

tırmanma için 2 tane yol seçeneğiniz varmış.sizin ile 2 yolun deneyiminide paylaşacağız çünkü birinden çıktık birinden indik.Öncelik ile tabiat parkının tabelalar ile gösterdiği ana yolu heyelan dolayısı ile


kapanmıştı. bizde videosunu yanda izlediğiniz yoldan uzunca bir şekilde tırmandık.Buraya çekme karavan ile gelmek istiyorsanız bizce motoru güçlü 4*4 aracınızın olmasını tavsiye ederiz.yaklaşık 1 saat tırmandık diyebiliriz.

Ve sonunda yan tarafta izleyeceğiniz #güzelderetabiatparkı na gelmiş bulunduk.Karavanımızı yerleştirdikten sonra,diğer yazılarımızda da okuyacağınız kamplarda vazgeçilmez kahvaltı masamızı kurduk :)


Okadar dağ tırmandığımıza değdi mi? evet fazlası ile değdi.tekrardan mutlaka gideceğiz.

Gelelim #güzeldereşelalesi tabiat parkına... Burası önceden bakımsız sote bir yermiş.Düzce belediyesinin talimatı ile baştan aşağı yenilenmiş doğa ile iç içe mükemmel bir yer olmuş.Gitmeden önce karavan ile konaklamak için uygun mu diye sorduk ama gittikten sonra "eywah şimdi sizi neye yerleştircez nasıl elektrik vercez" moduna girdiler.Taakiii parkın müdürü gelene kadar okadar iyi niyetli biriydi ki çok fazla bizim ile ilgilendi.karavanımızı parkın otoparkına koydurdu. ve belki 100 metre ileriden kablo çektirip bize elektrik verdirdi.Kampta karavan park alanı da yapılacakmış.belki sizler gittikten snra karavan park alanı yapılmış olur.Burada illaki kalmak için bir karavana ihtiyacınız yok çünkü mükemmel şekilde dizayn edilmiş Ağaç evleri kiralayabilirsiniz.Şimdi gelelim tesisin içindeki keşfedilecek yerlere.2 tane keşif yolu var bir tanesi ormana doğru kayıyor. ve bu yol üzerinde çadır kurabileceğiniz yerler mevcut.Ancak fazlası ile doğa ile iç içe :)

Diğer yol ise şelaleye inen yol.Şelaleye inen yol aşağı doğru çok güzel şekilde yapılmış inerken her tarafta resim çekebileceğiniz bakımlı bir yoldur.
şelaleye indiğinizde suyun sesini yüzünüze vuran serinliği hissettiğinizde doğanın nasıl bir mucize olduğunu anlıyorsunuz.hemen üst tarafında mini bir kafe var burda birer kahve içip tekrardan şelalenin yanında gözlerinizi kapatıp rüyalara dalabilirsiniz.

Tesisin içinde mangal yapmanıza izin veriliyor .Hatta mangalınız yoksa etrafta sabit mangallar ve masalarda mevcut.


Gerçekten mükemmel bir gün geçirdik.Akşam oldu ve mangalımızdan sonra karavanımıza geçtik.hemen ardından da yağmur başladı.Karavanınızda çatınıza vuran yağmurun sesinin verdiği haz vazgeçilmezdi.

ancak yağmurun yağması dönüş yolu için beni biraz korkutmadı değil.
ve korktuğumuz başımıza geldi...


dönerken diğer yolun açıldığı bilgisi geldi.bu yol diğerinden daha asfalt bir yoldu ve köyün içinden geçiyordu. ancak iş makinaları bir bölgede dere kapama işlemi uygulamış ve toprak yeniydi.frene basmam ile birlikte çamura saplandık.gaza bastığım anda daha çok duvara doğru gidiyorduk.işte burda dedim ki burda kaldık! yapabileceğim hiç birşey yok!karavanın tekeri kendine bir tümsek oluşturmuştu.gizemi aşağı indirdim. İşte burda 4X4 VE LO modu olan aracın faydasını gördüm LO modunda yüksek gaz ile burayı adeta kazıyarak çıktık.

ve rahat bir nefes aldık ve bizim içinde mükemmel bir tecrübe anı oldu :)
Bu Tecrübeden sonra tekrardan yola koyulduk ve 1 saat uzaklıkta çok güzel bir manzarası olan sıkıntısız bir yoldan #samanderetabiatparkı vardık.

burası bir kanyon gibi olmuş.kapıdan giriş için bilet alıp komple kanyonu gezebiliorsunuz. Yazımızın bundan sonrasına resimler ile devam ediyoruz.Şimdiden tüm doğa dostlara keyifli yolculuklar dileriz
823 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page